2019-Detailed Results

The general schedule of the RoboCup 2019 MSL is available here.

Live streaming of the RoboCup 2019 Sydney is available at www.robocup.live

Soccer Competition Technical Challenge Pts. Scientific Challenge Pts.
1st Tech United 1st NuBot 38 1st Tech United 334
2nd Water 2nd Tech United 29 2nd CAMBADA 321
3rd ASML-Falcons 3rd ASML-Falcons 25.1 3rd NuBot 318.2
4th NuBot 4th Water 22.7 4th ASML-Falcons 300.5
5th IRIS 5th IRIS 4.5 5th Water 296.1
6th Hibikino-Musashi 6th Hibikino-Musashi 0 6th Robot Club Toulonnais 287.8
7th Hibikino-Musashi 279.8
8th IRIS 263.3

A detailed PDF version will be uploaded here by the end of the tournament.

On the Match Tables:
D = 3 minutes Delay in starting the game
W= Withdraw

Round Robin 1


Match Table – Round Robin 1 Cyan Magenta
04-Jul 09:00 Field A Tech United 0 (D,W) 3 IRIS
04-Jul 09:45 Field A Water 3+3 0 (W) Hibikino-Musashi
04-Jul 11:00 Field A NuBot 1 6 ASML-Falcons
04-Jul 11:45 Field A Hibikino-Musashi 0 13 Tech United
04-Jul 13:00 Field A ASML-Falcons 4 2 IRIS
04-Jul 13:45 Field A NuBot 1 (D) 9 (D) Water
04-Jul 15:00 Field A Tech United 14 1 ASML-Falcons
04-Jul 15:45 Field A Hibikino-Musashi 0 (W) 3 NuBot
04-Jul 17:00 Field A Water 11 0 IRIS
04-Jul 17:45 Field A NuBot 0 (W) 14+3 (D) Tech United
05-Jul 09:00 Field A IRIS 1+3 0 (W) Hibikino-Musashi
05-Jul 09:45 Field A ASML-Falcons 2 5 Water
05-Jul 11:00 Field A IRIS 0 4 NuBot
05-Jul 11:45 Field A Hibikino-Musashi 0 9 ASML-Falcons
05-Jul 13:00 Field A Tech United 3+3 2 (W) Water

 

Round Robin 1 Standing
Rank Team GF GA GD W D L Pts.
1 Tech United 50 6 44 4 0 1 12
2 Water 33 9 24 4 0 1 12
3 ASML-Falcons 22 22 0 3 0 2 9
4 IRIS 9 19 -10 2 0 3 6
5 NuBot 9 32 -23 2 0 3 6
6 Hibikino-Musashi 0 35 -35 0 0 5 0

 

 

Round Robin 2


Match Table – Round Robin 2 Cyan Magenta
05-Jul 13:45 Field A IRIS 1 0 Hibikino-Musashi
05-Jul 15:00 Field A Water 10 2 NuBot
05-Jul 15:45 Field A Tech United 6 2 ASML-Falcons
05-Jul 17:00 Field A IRIS 0 12 Water
05-Jul 17:45 Field A Hibikino-Musashi 0 11 Tech United
06-Jul 09:00 Field A ASML-Falcons 2 2 NuBot
06-Jul 09:45 Field A Tech United 4+3 0 (W) IRIS
06-Jul 11:00 Field A NuBot 2 0 Hibikino-Musashi
06-Jul 11:45 Field A Water 10 3 ASML-Falcons
06-Jul 13:00 Field A NuBot 0 10 Tech United
06-Jul 13:45 Field A ASML-Falcons 10 1 IRIS
06-Jul 15:00 Field A Hibikino-Musashi 0 5 Water
06-Jul 15:45 Field A IRIS 0 2 NuBot
06-Jul 17:00 Field A Hibikino-Musashi 0 9 ASML-Falcons
06-Jul 17:45 Field A Tech United 1 4 Water

 

Round Robin 2 Standing
Rank Team GF GA GD W D L Pts.
1 Water 41 6 35 5 0 0 15
2 Tech United 35 6 29 4 0 1 12
3 ASML-Falcons 26 19 7 2 1 2 7
4 NuBot 8 22 -14 2 1 2 7
5 IRIS 2 31 -29 1 0 0 3
6 Hibikino-Musashi 0 28 -28 0 0 5 0

 

5th Place


Match Table – 5th Place Cyan Magenta
06-Jul 19:00 Field A IRIS 0 (1) 0 (0) Hibikino-Musashi

 

Semi-Finals


Match Table – Semi-Final Cyan Magenta
07-Jul 09:00 Field A Water 6 1 NuBot
07-Jul 10:30 Field A Tech United 9 0 ASML-Falcons

 

3rd Place


Match Table – 3rd Place Cyan Magenta
07-Jul 13:00 Field A ASML-Falcons 6 1 NuBot

 

Final


Match Table – Final Cyan Magenta
07-Jul 14:30 Field A Water 4 6 Tech United